Przedszkole Publiczne NR 10 w Czechowicach - Dziedzicach - Warsztaty 14

„SMAKOŁYKOWO”

GRUPA 5

Słodki deser.

Aby zachęcić nas  do zjadania owoców, pani przygotowała w tym miesiącu smakowite  warsztaty, których celem było przyrządzenie i degustacja galaretki z owocami .Najpierw umyliśmy porządnie ręce, a potem włożyliśmy fartuszki. Potem przystąpiliśmy do krojenia owoców z niezwykłym zapałem i ogromną radością, ale i ostrożnością - pamiętając o wszystkich umowach, zakazach i nakazach, dotyczących posługiwania się ostrymi narzędziami. Następnie  przy pomocy pani nakładaliśmy do szklaneczek kolorową galaretkę i ozdabialiśmy ją pokrojonymi owocami. Ostatnim etapem warsztatów była degustacja. Wszyscy zajadaliśmy z ogromnym apetytem zdrowy i pełen witamin deser.

PODRÓŻ DO SEROWEJ KRAINY…

GRUPA 6

WARSZTATY BADAWCZE

GRUPA 5

„Zgubiony przedmiot”. Jak wyjąć igłę ze szklanki z wodą bez dotykania igły i wody?

Dziś zajęliśmy się badaniem właściwości magnesu. Do tego potrzebne nam były następujące rzeczy: magnes, szklanka, metalowy przedmiot.

Wykonanie doświadczenia: przykładaliśmy magnes do ścianki szklanki i wyciągaliśmy zgubiony przedmiot bez dotykania go dzięki przyciąganiu magnesu. Przy okazji każdy mógł zobaczyć niezwykły taniec szpilki, spinacza i pierścionka na ściance szklanki.

Wniosek: magnes przyciąga metalowe przedmioty, które razem z nim się poruszają wychodząc nawet ponad powierzchnię wody. Siła przyciągania magnesu działa także przez szkło i wodę.

Balon jak magnes”

W drugim doświadczeniu sprawdzaliśmy czy inny przedmiot tez potrafi przyciągać określone przedmioty. Potrzebny nam był do tego balon, sznurek, kawałki kartki.
Pani nadmuchała balonik i związała go sznurkiem. Kawałki kartki położyliśmy na stole. Potem pocieraliśmy kilkakrotnie bardzo szybko balonik o ubranie lub włosy i próbowaliśmy przyciągnąć kawałki papieru do siebie (nie dotykając ich bezpośrednio). Papierki przesuwały się lub przyklejały do balonu.
Wniosek:  Balonik był naładowany elektrycznie i zdołał przyciągnąć papierki. Tak oto poznaliśmy zjawisko o trudnej nazwie elektrostatyka