Przedszkole Publiczne NR 10 w Czechowicach - Dziedzicach - Warsztaty 12

WARSZTATY KULINARNE

„SMAKOŁYKOWO”

GRUPA V

I ty możesz zostać kucharzem – czyli jak zrobić pyszny soczek.

Na początku zajęcia pani zapoznała nas z zasadami obowiązującymi podczas zajęć oraz przygotowanymi na dzisiejsze zajęcie produktami. Następnie utrwaliliśmy nazwy  owoców, tworzyliśmy zbiory,  określaliśmy ich smak, kolor, kształt, wielkość, zapach i wartości odżywcze. Następnie pani zapoznała nas  z sokowirówką,  przypominając  zasady bezpiecznego  korzystania z urządzeń elektrycznych. Kolejnym punktem warsztatów było krojenie jabłek na kawałki przy pomocy specjalnego urządzenia. Nie ukrywamy, że potrzebne było do tej czynności dużo siły. Następnie każdy z nas asystował pani podczas obsługi sokowirówki przygotowując dla siebie szklaneczkę pysznego soku jabłkowego.  To było super smaczne doświadczenie.

KUCHCIKOWO

OWOCOWE JEŻYKI…

GRUPA 6

WARSZTATY RUCHOWE

„SKACZĄCE KANGURKI”

GRUPA V

W miesiącu październiku w grupie 5 odbyły się warsztaty ruchowe: „Skaczące Kangurki”, których celem jest rozwijanie sprawności fizycznej poprzez zabawy ruchowe, gry zespołowe, aerobik.

PAŹDZIERNIK - „Sport to zdrowie” -  ćwiczenia rozluźniające i rozprostowujące kości, gry i zabawy wpływające na kondycję całego ciała.

·         Informacje organizacyjne - uświadomienie konieczności uprawiania sportu

·         Zachęcenie do systematycznej aktywności ruchowej dzieci

·         Zwrócenie uwagi na dokładne wykonywanie ćwiczeń

·         Kształtowanie właściwej postawy ciała

·         Kształtowanie gibkości i elastyczności ciała

WARSZTATY BADAWCZE

GRUPA 5

Kolorowa tęcza i potworniasty potwór czyli co potrafi zdziałać woda i ocet”

Pierwsze warsztaty w tym roku szkolnym rozpoczęliśmy od stworzenia pięknej kolorowej tęczy.

Potrzebne są:

– małe opakowanie cukierków/draży Skittles
–płaski talerz z lekko uniesionymi krajami
– woda (ilość taka, żeby wszystkie cukierki miały zanurzony w wodzie spód)
– i trochę cierpliwości

Na obwodzie talerza najpierw ułożyliśmy  kolorowy okrąg. Nie wykorzystaliśmy całej paczki smakołyków… reszta została zjedzona na deser. Następnie ostrożnie pani  wlała wodę na środek talerza, sprawdzając, czy znajduje się ona pod każdym cukierkiem. Po krótkim oczekiwaniu spod cukierków popłynęły kolorowe strużki, tworząc wyjątkowy obrazek, tęczę barw! Wszyscy byliśmy zachwyceni.

Potworniasty potwór

Do wykonania tego doświadczenia użyliśmy  butelki napełnionej do połowy octem następnie dolaliśmy trochę płynu do mycia naczyń, który zabarwiliśmy czerwona farba. Ostrożnie mieszaliśmy  składniki, po czy pani ustawiła  butelkę  na środku miski. Na środek papierowej chusteczki do nosa pani wsypała 3 łyżeczki sody oczyszczonej, zwinęła ją i  wrzuciła zawiniętą chusteczkę do butelki. Po kilku minutach z butelki zaczęła wydobywać się piana. Wcześniej naszą  butelkę pani ozdobiła kolorowym papierem. Tak to kolorowa piana  wychodziła z paszczy np. potworniastego potwora.

WARSZTATY MUZYCZNO – TANECZNE

„TAŃCZĄCE SZKRABY”

GRUPA V

W miesiącu październiku w grupie 5 odbyły się również warsztaty muzyczno – taneczne: „Tańczące Szkraby”– którego głównym celem jest uwrażliwienie na piękno muzyki oraz rozbudzanie emocjonalnego stosunku do muzyki.

·  „Jesienne harce” – zabawy muzyczno – taneczne kształtujące umiejętność reagowania na zmiany dynamiki i sygnału w muzyce.

·         • Zajęcia organizacyjne, poznanie stałego sygnału muzycznego, oznaczającego zbiórkę przy nauczycielu.

·         • „Szalony dyrygent” - prezentacja i sposób gry na tych instrumentach: bębenek, marakasy, kołatki -  /rytmiczne uderzanie dłonią/.

·         • Nauka piosenki: „Piosenka sportowa”. Zabawy z piosenką /pokazywanie ruchem treści piosenki/.

·         • „Orkiestra” - akompaniament do piosenki z użyciem poznanych instrumentów. Reagowanie na zmiany dynamiki i sygnału w muzyce.

·         • Zabawa : "Odgadnij, gdzie się pomyliłem?" utrwalenie piosenki – "Przedszkole drugim domem jest”.