Przedszkole Publiczne NR 10 w Czechowicach - Dziedzicach - Waesztaty 5

WARSZTATY BADAWCZE

GRUPA V i VII

Maj

„EKO – LUDKI” - zabawy z mniszkiem lekarskim – podczas tych zajęć poznawałyśmy właściwości mniszka lekarskiego znanego wszystkim pod nazwą „mlecz”.

Zabawy z powietrzem: „Balonowe rakiety” – dzieci podczas tego spotkania dowiedziały się, że zwykły balon słomka oraz kawałek papieru i sznurek mogą zamienić się bardzo szybką rakietę.

Czerwiec

„Jak powstaje tęcza” – podczas tego spotkania dzieci miały okazję obejrzeć film, w którym było ukazane zjawisko powstawania tęczy.

„Zabawy z magnesami” – przedszkolaki na tym spotkaniu poznawały właściwości magnesu. Samodzielnie przeprowadzały doświadczenia z użyciem różnych magnesów. Dzieci miały okazję się przekonać, że nie wszystkie metale są przyciągane przez magnes.

„Pasowanie na – Małego Przyjaciela Przyrody” – na ostatnich spotkaniach warsztatów badawczych każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom.

WARSZTATY KULINARNE

Grupa I

„Owocowe szaszłyki”

Każdy wie, że owoce są zdrowe, ale nie wszyscy je lubią jeść. Podczas zajęć przygotowywaliśmy pyszne szaszłyki owocowe. Kolorowe owoce nabite na patyk zachęcały nawet ‘niejadków’ do ich spróbowania.

„Wiosenne kanapeczki”

Podczas tego spotkania przygotowywaliśmy kanapki. Każdy sam dobierał składniki do swojej kanapki, a potem ze smakiem ją zjadał. Niektórym tak posmakowały samodzielnie przygotowane kanapki, że na jednej się nie skończyło…

CZERWIEC

„Koktajl owocowy”

Na wiosnę każdy lubi w ciepły dzień wypić chłodny koktajl owocowy, a najlepiej truskawkowy. I my wspólnie z dziećmi właśnie taki przygotowaliśmy w przedszkolu.

„Biszkopciki z niespodzianką”

Podczas ostatnich zajęć, wspólnie przygotowywaliśmy biszkopciki z niespodzianką… każdy swoje biszkopty mógł smarować tym czym lubi najbardziej, a do wyboru była słodka nutella lub owocowe dżemy.

Na zakończenie tegorocznych zmagań kulinarnych przedszkolaki otrzymały pamiątkowe dyplomy.

WARSZTATY RUCHOWE

„Skaczące Kangurki”

GRUPA V

MAJ:

„Trafiam do celu” - Ćwiczenia i zabawy rzutne z użyciem przyboru- woreczki, piłeczki, obręcze. Przestrzeganie zasad wykonywania rzutów i chwytów obiema rękami, zwracanie uwagi na poprawność ruchów.

„Jestem skoczny” - Przeskakiwanie przez przeszkody, zabawy z biegiem, z użyciem przyboru. Rozwijanie akcentu szybkości. Kształtowanie właściwej postawy przy wykonywaniu skoków i podskoków, usprawnienie wykonywania łatwych form podskoków. Doskonalenie umiejętności odbicia i lądowania.

Każde ze spotkań kończy się krótkim aerobikiem do żywej i dynamicznej muzyki.

CZERWIEC:

„Gry i zabawy na wesoło” - Zabawy bieżne i orientacyjno - porządkowe, zabawy z chustą animacyjną. Wyrabianie szybkości i wytrzymałości. Reagowanie na różne znaki i sygnały umowne. Radość ze wspólnych zabaw.

„Zawody sportowe są zdrowe” - Gry i zabawy z podziałem na drużyny. Przestrzeganie zasad fair play. Godzenie się z porażką. Czerpanie przyjemności ze wspólnych zabaw.

Każde ze spotkań kończy się krótkim aerobikiem do żywej i dynamicznej muzyki.

WARSZTATY MUZYCZNO – TANECZNO – RUCHOWE

„Tańczące Szkraby”

GRUPA II

MAJ:

„Bal na łące” – zabawy muzyczno - taneczno – ruchowe rozwijające koordynację ruchu z muzyką, a także kształtujące naśladowanie na instrumentów odgłosów natury. Zagadka muzyczna: "Jaka to piosenka?". Podskoki w rozsypce i w małych kółkach. Nauka łatwej piosenki na Dzień Matki. Ćwiczenia orientacyjne i organizacyjne połączone z wyrabianiem poczucia przestrzennego (pary, małe kółka, duże koło).

„Magiczny mikrofon„ – zabawy muzyczno – taneczno – ruchowe. Umuzykalnianie dzieci. Wyrabianie umiejętności rytmicznego poruszania się. Powtórzenie wszystkich piosenek i zabaw. Utrwalenie kroków do Poloneza. Utrwalenie wszystkich ćwiczeń. Konkurs muzyczny na najlepiej wykonaną piosenkę.

CZERWIEC:

„Lato czeka” – zabawy muzyczno – taneczno  – ruchowe rozwijające reakcję na zmianę rejestru melodii w wiolinie i w basie. Kształtowanie spostrzegawczości i organizacji przestrzeni. Powtórzenie i utrwalenie materiału przerabianego z dziećmi w czasie całego roku szkolnego. Zagadki i ćwiczenia słuchowe.  Słuchanie piosenek o tematyce wakacyjnej. Koncert życzeń: dzieci decydują, jaką chcą powtórzyć piosenkę.

„Wakacji nadszedł czas” – zabawy muzyczno – taneczno – ruchowe. Integracja dzieci w czasie zabaw muzyczno – ruchowych. Zapoznanie z piosenką ,,Dzieci świata” podział na chłopców i dziewczynki. Utrwalenie piosenki ,,Dzieci świata”. „Niech żyją wakacje’’ zabawa w kółku, śpiew i rytmiczne powtarzanie słów piosenki.

WARSZTATÓW MUZYCZNO – TANECZNO – RUCHOWE

„Baw się razem z nami”

GRUPA VIII

MAJ:

„Bal na łące „ – zabawy muzyczno – taneczno – ruchowe. Nauka akompaniamentu na instrumentach perkusyjnych. Spostrzeganie zjawisk akustycznych – zabawa słuchowa z wykorzystaniem poznanych instrumentów perkusyjnych. Nauka akompaniamentu. Wprowadzenie niektórych figur poloneza – ćwiczenie podstawowego kroku. Wyrabianie wrażliwości na stopniowe zmiany dynamiki – reagowanie na zmiany rysunkiem Przy muzyce cichej małe przy głośnej większe rysunki piano forte

„Magiczny mikrofon„ – zabawy muzyczno – taneczno – ruchowe. Umuzykalnianie dzieci. Wyrabianie umiejętności rytmicznego poruszania się. Powtórzenie wszystkich piosenek i zabaw. Utrwalenie kroków do Poloneza. Konkurs muzyczny na najlepiej wykonaną piosenkę .

CZERWIEC:

„Koncert na dwa świerszcze” – zabawy muzyczno – taneczno – ruchowe. Rozwijanie umiejętności improwizacji muzycznych. Poznanie piosenki ,,Stokrotka’’ – wystukiwanie rytmu oraz śpiew z akompaniamentem keyboardu. Piosenka dla mamy - ,,Rosną sobie kwiatki”. Wysłuchanie różnych gatunków. muzyki – próba odróżniana – zagadki muzyczne.

„Wakacji nadszedł czas” – zabawy muzyczno – taneczno – ruchowe. Integracja dzieci w czasie zabaw muzyczno – ruchowych. Zapoznanie z piosenką ,,Dzieci świata” podział na chłopców i dziewczynki. Utrwalenie piosenki ,,Dzieci świata”. ,,Niech żyją wakacje’’ zabawa w kółku, śpiew i rytmiczne powtarzanie .