Przedszkole Publiczne NR 10 w Czechowicach - Dziedzicach - Wrzesień-Październik

               
   

 


Wrzesień-Październik Drukuj E-mail
niedziela, 06 kwietnia 2014

„ZBIÓRKA MAKULATURY I PUSZEK” 

 

 Zbiórka makulatury i puszek w naszym przedszkolu…

Zachęcamy wszystkie dzieci i ich rodziców do udziału w akcji organizowanej na terenie przedszkola.

Biorąc udział w akcji pomagamy nie tylko środowisku, ale także naszej placówce. Dzięki temu wzbogacamy konto Rady Rodziców, a tym samym bazę naszego przedszkola z czego korzystają wszystkie dzieci.

 

BIEG OLIMPIJCZYKA

 

20 września dzieci z grupy VIII wzięły udział w zawodach sportowych - XVII BIEGU OLIMPIJCZYKA. Organizatorem biegu był Szkolny Klub Sportowy Olimpijczyk działający przy Szkole Podstawowej nr 2 w Czechowicach-Dziedzicach. Impreza organizowana jest cyklicznie od wielu lat, a jej głównym celem jest popularyzacja biegów oraz propagowanie sportu i zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży szkolnej.  Nasi podopieczni dzielnie pokonywali poszczególne odcinki trasy, a nagrodą za wysiłek były medale niespodzianki dla wszystkich oraz  ufundowane przez sponsorów niespodzianki dla  najlepszych.


"SPRZĄTANIE ŚWIATA"

 

27.09.2013 r. dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w ogólnopolskiej akcji sprzątania świata. Akcja ta poprzedzona była pogadankami na temat zanieczyszczenia środowiska, poprawy stanu naszego otoczenia potrzeby segregacji śmieci oraz ponownego wykorzystania odpadów. Po części teoretycznej przyszedł czas na prawdziwe działanie, wszystkie przedszkolaki wyposażone w gumowe rękawice i foliowe worki na śmieci  sprzątały teren przyległy do naszej placówki. Takie działania budują świadomość ekologiczną dzieci i kształtują pozytywne postawy wobec otaczającego nas środowiska naturalnego. Są praktyczną i pożyteczną lekcją edukacji ekologicznej.

 

„POWITANIE JESIENI”

 

        Kiedy szelest liści zwiastował  koniec lata, progi naszego przedszkola przekroczyła jesień. Odbyły się spotkanie integracyjne z okazji nadejścia nowej pory roku. Tego dnia dzieci z grup IV, V, VI, VII i VIII przyszły do przedszkola przebrane w piękne jesienne stroje, które przygotowywali wspólnie ze swoimi rodzicami. Podczas tych spotkań dzieci rozwiązywały, zagadki, rebusy i przeróżne zadania, które dotyczyły jesieni. Później wszystkie dzieci wspólnie ze swoimi Paniami tańczyły do jesiennych piosenek. Tego dnia Panie z kuchni przygotowały „zdrowe smakołyki” czyli jesienne owoce takie jak gruszki, jabłka i śliwki. Na koniec wszystkie grupy wykonywały pamiątkowe zdjęcia…

 

AKCJA ZBIÓRKI ZUŻYTYCH BATERII

 

Przez cały rok w naszym przedszkolu,

jest prowadzona akcja taka,

że jakakolwiek zużyta bateria,

może być wrzucona do pojemnika przez każdego przedszkolaka.

Zbiórka zużytych baterii prowadzi do tego,

by mieć na uwadze ochronę środowiska naturalnego.

Jeżeli do pudełka zużyte baterie wkładamy,

to o ochronę środowiska i zdrowie ludzi zadbamy.

Dlatego do wzięcia udziału w tej akcji wszystkich zachęcamy.

 

DZIEŃ SAŁATKI OWOCOWEJ 

 

 Początek jesieni  to czas obfitujący w dary z sadu i ogrodu. Gromadziliśmy w kącikach owoce, które posłużyły nam jako eksponaty do ciekawych zajęć i zabaw. Poznawaliśmy ich wygląd, smak, wartości odżywcze. Owoce i warzywa wykorzystaliśmy też do zgłębiania zagadnień matematycznych, tworzenia zbiorów, porównywania ich liczebności i przeliczania. Podsumowaniem owocowej tematyki były zabawy kulinarne- 25 września gr. VIII, ze zgromadzonych owoców przygotowała pyszną sałatkę owocową.  Wszyscy dzielnie dokładali wszystkich sił, aby stworzyć coś pysznego. Własnoręcznie przygotowany poczęstunek smakował wszystkim wyśmienicie.  A ponieważ  powstała jej duża miska poczęstowaliśmy również pracowników przedszkola. Największą tremę mieliśmy przed naszymi paniami kucharkami. Te jednak zgodnie stwierdziły, iż jest to sałatka o najwyższej klasie jakości .

 

„DZIEŃ RODZINY” – PIKNIK INTEGRACYJNY W NASZYM PRZEDSZKOLU

                                 

 W piękny, jesienny, październikowy dzień, na terenie ogrodu  naszego przedszkola miało miejsce spotkanie integracyjne dzieci, rodziców i pracowników przedszkola. Spotkania mające na celu integrację środowiska przedszkolnego są już tradycją  placówki.   W tym roku wyjątkowo dopisała nam aura i piękne jesienne „babie lato”. Jak co roku wszyscy przygotowali się wyjątkowo na wspólne spotkanie i zabawę. Nauczyciele z myślą o najmłodszych zorganizowali liczne konkurencje sportowe, artystyczne i sprawnościowe oraz zabawę przy muzyce.  Wszystkie dzieci zostały nagrodzone, miały również czas i okazję pobawić się z kolegami. Rodzice upiekli wyśmienite ciasta, które można było degustować w czasie pikniku . W trakcie spotkania  rodzice bardzo chętnie rozmawiali ze sobą oraz z nauczycielami przedszkola. Dyrekcja placówki  zadbała o słodycze  i nagrody dla wszystkich przedszkolaków biorących udział w spotkaniu a nasze panie z kuchni o poczęstunek dla wszystkich uczestników pikniku .

Z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie i dziękujemy wszystkim  biorącym udział w pikniku

"BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK"

 

Wrzesień i październik w przedszkolu są miesiącami, w których szczególny nacisk położony jest na bezpieczeństwo. Dzieci w wieku przedszkolnym posiadają niewielkie doświadczenie życiowe i nie zawsze radzą sobie z czyhającymi na nie zagrożeniami. Przestrogi i moralizowanie najczęściej okazują się zupełnie nieskuteczne, usypiają czujność opiekunów dając im złudne poczucie spełnionego obowiązku. Zapewnienie im zdrowia i bezpieczeństwastanowi podstawowe zadanie zarówno dla nauczycieli jak i rodziców. Dlatego przedszkolaki miały okazję kolejny raz spotkać się z Policjantami.

Do przedszkola przybyło dwóch funkcjonariuszy na czele zdzielnicowym Osiedla Barbara. Dzieci bardzo serdecznie powitały gości i z zainteresowaniem słuchały krótkiej pogadanki z zakresu bezpieczeństwa, której celem było kształtowanie prawidłowych postaw i zachowań wśród najmłodszych.Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Panowie Policjanci przybliżyli dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, zasady bezpieczeństwa podczas zabaw w ogrodzie przedszkolnym i w domu oraz zasady ograniczonego zaufania w stosunku do obcych. Jak zwykle szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja podstawowego wyposażenia policjanta. Dzieci miały możliwość zobaczyćsprzęt, którymposługują się na co dzień w swojej pracy.Funkcjonariusze odpowiadali na pytania stawiane przez dzieci. Przedszkolaki bardzo chętnie przymierzały policyjne czapki, kamizelki i pozowały w nich do zdjęć. Dzieci podziękowały gościom za dobre rady oraz wręczyły pamiątkowe dyplomy i kwiaty. Po tym spotkaniu, a także realizowanemu w przedszkolu programowi działań: „Zdrowy i bezpieczny przedszkolak” wyrabiane są u dzieci niezbędne umiejętności zmierzające do zapobiegania i radzenia sobie w sytuacjach zagrażających ich zdrowiu i bezpieczeństwu, a także na pewno żaden przedszkolak nie będzie obawiał się spotkania z policjantem i będzie wiedział, że jest on jego przyjacielem, który chętnie służy pomocą.

Przedszkole Publiczne nr 10 pragnie serdecznie podziękować funkcjonariuszom z Komendy Policji w Czechowicach - Dziedzicach, za poświęcony czas, życzliwość i okazane serce w spotkaniu z przedszkolakami.

 

„NASI PRZYJACIELE Z LASU” - KONKURS PLASTYCZNY-  WYKORZYSTANIE EKOLOGICZNYCH CZYSTYCH ODPADÓW

 

Jesień to wspaniała pora roku. Wie o tym każdy przedszkolak – duży i mały. Oczywiście pod warunkiem, że jest słonecznie i kolorowo, a tak właśnie było. Mogliśmy w pełni rozkoszować się  ciepłymi barwami liści podczas zbierania kasztanów i żołędzi dla naszych leśnych przyjaciół. Aby zatrzymać jak najdłużej te piękne chwile panie zaproponowały dzieciom konkurs pod hasłem: „Nasi przyjaciele z lasu”. Dodatkowym utrudnieniem było to, iż prace miały powstać z  czystych odpadów ekologicznych. Piętnaścioro dzieci ze swoimi rodzicami podjęło się tego wyzwania, czego efektem były przepiękne prace, z których powstała wspaniała makieta lasu .                           

Wszystkich uczestników konkursu nagrodzono dyplomami oraz upominkami .

 

WYCIECZKA DO RANCZA POD STRUSIEM I KIDSLANDU W BIELSKU – BIAŁEJ

 

W dniu 7.10.2013 r. wszystkie dzieci z grupy VIII wyjechały na  wycieczkę do Rancza pod Strusiem oraz Kidslandu w Bielsku-Białej.

Cel wycieczki został osiągnięty. Przedszkolaki w Ranczu pod Strusiem miały możliwość  bezpośredniej obserwacji i wzbogacenia wiedzy na temat życia zwierząt domowych i egzotycznych ( psy, kury, perliczki,  konie, kuce, kozy, pawie, daniele, osły, lamy, alpaki, wielbłądy, strusie afrykańskie).

 Dzieci zapoznały się także z wyglądem i przeznaczeniem przedmiotów używanych dawniej i dziś (drewniane troki, pługi, cepy, chomąta, kołowrotki, żelazka z duszą, samowary, moździerze, młynki do kawy, kolekcje drewnianych rzeźb regionalnych, zbiór ręcznie malowanych strusich jaj. Natomiast w Kidslandzie  przedszkolaki rozwijały umiejętności psychomotoryczne (zręczność, zwinność, umiejętność pokonywania przeszkód). Podczas zabaw dzieci pamiętały o przestrzeganiu ustalonych zasad i reguł w poszczególnych miejscach, reagowały na polecenia nauczycieli i odpowiednio zachowywały  się w miejscach publicznych. Wycieczka pozwoliła także na utrwalanie i  przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas korzystania ze środków  transportu.   Dzieciaki bardzo zmęczone ale całe i zdrowe powróciły do swoich rodziców a z ich relacji wynikało, że opowieści o przeżyciach dzisiejszego dnia nie miały końca.

 

WYCIECZKI DO REZERWATU PRZYRODY

 

Polska  złota jesień to wymarzony czas na wycieczki plenerowe. Przedszkolaki z grupy  IV, V w dniu 8.X.2013 r., a grupy VI i VII w dniu 10.X.2013 r. wraz ze swoimi  paniami,przy pięknej słonecznej pogodzie pojechały do Rezerwatu  Przyrody "Żubrowisko"  w Jankowicach. Rezerwat jest na terenie Puszczy Pszczyńskiej, którą tworzy głównie sosnowo -świerkowy drzewostan, a który może poszczycić się liczbą ok. 40 żubrów rasy nizinnej czyli białowieskiej.  Na miejscu czekała Pani iPan leśniczy, którzy oprowadzali nas  po ścieżce edukacyjnej, która otacza zagrodę. Ustawione przy ścieżce tablicekolejno były omawiane. Dzieci poznały różnych mieszkańców lasu oraz funkcje lasu. Dowiedziały się, które gatunki zwierząt są pod ochroną i których występuje dużo w naszych lasach.Dużą atrakcją były rosnące wokół zagrody ponad stuletnie drzewostany sosnowe rodzimego pochodzenia z bukiem zwyczajnym. Podczas spaceru mieliśmy okazję  zaobserwować stado żubrów w ich naturalnym środowisku oraz wysłuchać  ciekawych opowieścinaszych przewodników na temat  życiatych niezwykłych mieszkańców lasu. Obejrzeliśmy również prezentację multimedialną,która  pogłębiła  i utrwaliła zdobyte przez przedszkolaków wiadomości.Ostatnim punktem wizyty w Jankowicach  był piknik na łonie natury.Wszyscy uczestnicy wycieczki upamiętnili swój pobyt pamiątkowymi zdjęciami.                                                                                        

Następnie udaliśmy się do Pszczyny gdzie zwiedziliśmy zamek książąt pszczyńskich w tym także zbrojownie. Spacerowaliśmy również alejkami pięknego parku przy zamku. Przedszkolaki wróciły do przedszkola pełne wielu niezapomnianych wrażeń.

 

CZYTANIE BAJEK, OPOWIADAŃ

I WIERSZY DLA DZIECI –CYKLICZNE SPOTKANIA W GRUPACH

 


Spotkania czytelnicze w przedszkolu będą odbywać się raz w miesiącu w dwóch grupach. Pierwsza grupa to dzieci młodsze czyli grupy I, II, III. Natomiast grupa druga to dzieci starsze czyli grupy IV, V, VI, VII i VIII. W czasie tych spotkań dzieci będą mogły poznawać sylwetki polskich autorów, którzy tworzyli swoje dzieła dla dzieci. Celem tych spotkań jest wspomaganie rozwoju dzieci poprzez kontakt z literaturą oraz rozwijanie zainteresowań literackich dzieci.

Wrzesień

We wrześniu rozpoczęliśmy „spotkania czytelnicze” w naszym przedszkolu. Podczas spotkania dzieci zostały zapoznane z celem spotkań oraz wspólnie z Paniami ustaliły zasady jakie będą obowiązywały w czasie spotkań. Pierwszym autorem jakiego poznały przedszkolaki była Maria Konopnicka. W czasie spotkanie dzieci słuchały opowiadania tej autorki, miały okazję odpowiadać na pytania dotyczące wysłuchanego tekstu, ale także brać udział w zabaw integracyjnych.

Październik

Podczas drugie spotkania dzieci ruszyły w podróż pociągiem podczas słuchania wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa”. Najgrzeczniejsi słuchacze zamienili się w poszczególne wagoniki pociągu i ruszyli w podróż… na koniec spotkania wszystkie grupy ze swoimi Paniami tworzyły pociągi, które maszerowały w rytm piosenki „Jedzie pociąg z daleka…” i ruszyły do swoich sal zabaw.

 

VI ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK

 

Sio zarazki z moich dłoni!
Zaraz mydło was przegoni.
Mycia rączek znam zalety
tuż po wyjściu z toalety.

Przed jedzeniem również sam
ręce wkładam wprost pod kran,
by obiadek smaczny był
i bym zawsze w zdrowiu żył.

Każdemu z nas zależy na tym, aby być zdrowym, ale przede wszystkim każdemu rodzicowi zależy, żeby jego maluch był zdrowy. Nawyk mycia rąk jest tym, który powinien być ukształtowany jak najwcześniej. Słowa tej rymowanki zatem powinny znać wszystkie dzieci, ale i nie tylko. O codziennym myciu rąk w sytuacjach dnia codziennego powinien pamiętać każdy – czy to mama, tata, babcia, dziadek, synek, córka i sąsiadka... czy to po wyjściu z toalety, przed jedzeniem, każdy powinien pamiętać o tym, aby umyć ręce. Właśnie na ten wydawałoby się małoznaczący zabieg, ale jakże konieczny zwraca uwagę pewna akcja, która odbyła się na terenie naszej placówki.

W dniu 15 października 2013 r. nasze przedszkole włączyło się w VI Obchody Światowego Dnia Mycia Rąk, który  został ustanowiony przez UNICEF w 2008 roku,jako akcja edukacyjna, której celem jest globalna edukacja na temat mycia rąk.

Akcja odbyła się w ponad 100 krajach na całym świecie. Celem akcji jest uświadomienie i kreowanie nawyków mycia rąk u najmłodszych, podkreślanie ogromnego znaczenia mycia rąk wodą i mydłem, a tym samym znaczenia tych zabiegów dla zdrowia, życia i ochronyprzed zakażeniem wieloma chorobami. Jednak każdy z nas mógłby sobie zadać pytanie po co taka akcja została zorganizowana w przedszkolu? Ponieważ każdy, a zwłaszcza dziecko musi znać sens swoich działań. Samo z siebie nie wie, po co właściwie ma tak często myć ręce, a zwłaszcza wtedy, kiedy nie są zabrudzone. Rolą rodzica, ale także takich warsztatów jest uświadomienie mu znaczenia tej czynności. Organizatorzy akcji trafiając do najmłodszych mają nadzieję, że pozyskaną wiedzę i umiejętności dzieci przekażą w domach rodzinnych, gdzie wyuczone nawyki będą systematycznie utrwalane.

W naszym przedszkolu w warsztatach wzięły udział dzieci z grupy VI, VII iVIII,zajęcia i zabawy dotyczące higieny przeprowadziłjeden z rodziców naszych wychowanków Pan M. Kumor wspólnie z wychowawcami poszczególnych grup. Prowadzący warsztaty  zrównoważył zawartość merytoryczną, zabawę i ćwiczenia praktyczne tak, aby przybliżyć najmłodszym temat higieny rąk w jak najbardziej przyjazny sposób.

Wszystko tego dnia rozpoczęło się od wysłuchania wiersza napisanego przez J. Tuwima pod tytułem „List do dzieci”, przeczytanego przez gościa. Po przeczytaniu wiersza i zadaniu pytań dzieciom,gość nawiązał do tzw. „niewidzialnego wroga” czyli drobnoustrojów, takich jak: bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty, których nie widzimy, a codziennie przenosimy na rękach przyczyniając się do wielu chorób. Nasza broń czyli mycie rąk wodą i mydłem będzie w pełni skuteczne, jeżeli nie zapomnimy o wierzchach dłoni, przestrzeni między palcami, pod paznokciami, kciukach i nadgarstkach. Pierwsze 15 sekund tych zabiegów  higienicznych redukujeliczbę bakterii o ok. 90%, a kolejne 15 sekund usuwa pozostałe drobnoustroje. Warsztaty nie tylko utrwaliły wiedzę ale i pobudziły świadomość różnych miejsc gdzie towarzyszą nam bakterie (dom, przedszkole, sklep, środki transporty itp.), dlatego wspólnie z dorosłymi musimy przestrzegać podstawowych zasad higieny.

Po części teoretycznej wszystkie dzieci otrzymały od naszego gościa koszulki. Po założeniu ich odszyfrowałyLOGOi przeszły do łazienki gdzie  początkowo obserwowały, a potem samodzielnie wykonywały czynności mycia rąk z zachowaniem kolejnych etapów. Ważnym momentem po przyjściu z łazienki było złożenie uroczystego ślubowania przez dzieci, a jego treść brzmiała: „Uroczyście ślubuję zawsze myć ręce wodą i mydłem przed jedzeniem i po wizycie w toalecie".

Miłą niespodzianką dla dzieci, które oprócz koszulek z logo Światowego Dnia Mycia Rąk otrzymały puzzle i breloczki, a przedszkole upominki w postaci mydła.Dzieci z zaciekawieniem i uśmiechem na twarzy otwierały swoje upominki, które sprawiły im wiele radości. Otrzymane prezenty na pewno będą przedszkolakom przypominać o tym jak bardzo ważne jest mycie rąk w sytuacjach dnia codziennego, oraz o zagrożeniach jakie niesie za sobą brak higieny osobistej.

Na zakończenie dzieci wraz ze swoimi Paniami podziękowały za mile spędzony czas i obdarowały gościa drobnym upominkiem. Dzisiejsza akcja pozwoliła dzieciom utrwalić wiedzę na temat właściwej higieny rąk i jej wpływu na zdrowie. Ten dzień  pokazał, że pewne wartości, umiejętności i nawyki należy wszczepiać społeczeństwu już od najmłodszych lat. Dzięki współpracy przedszkole – dom możliwe jest osiągnięcie zamierzonych celów czyli podniesienie poziomu edukacji zdrowotnej dzieci co odbije się w późniejszym okresie na prawidłowym  rozwoju naszego społeczeństwa.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy panu Mariuszowi Kumor za zorganizowanie w naszym przedszkolu warsztatów dla dzieci w ramach Obchodów Światowego Dnia Mycia Rąk.

 

„ Dbamy o leśne zwierzęta”  - konkurs zbierania żołędzi i kasztanów.

 

 

   Wrzesień był okresem, w którym gromadziliśmy wiele darów jesieni, które wykorzystywaliśmy m. in. na zajęciach plastycznych, ruchowych, matematycznych i przyrodniczych. W tym też czasie zaczynamy myśleć i o zimie . Zapytacie dlaczego ? Dlatego iż w tym roku już po raz ósmy organizujemy w październiku konkurs zbierania żołędzi i kasztanów dla zwierząt z Nadleśnictwa Kobiór, aby łatwiej im było przetrwać trudy ostrej zimy.  Wszyscy bardzo poważnie potraktowaliśmy akcję. Niejednokrotnie całymi rodzinami zbieraliśmy dary jesieni w parkach lub na skwerach. I w tym roku zwierzęta na pewno się na nas nie zawiodły, gdyż zebraliśmy ponad 700 kg tego cennego dla nich pokarmu.                            W rywalizacji grupowej grupa VIII zajęła I miejsce,  najgorliwszy zbieracz również z grupy VIII zebrał z rodziną aż 168 kg. Brawo gratulujemy wytrwałości!!!!!!!!!!. Trudy zbierania zostały nagrodzone i piętnastu najwytrwalszych, którzy zebrali najwięcej  żołędzi i kasztanów otrzymało dyplomy oraz upominki. 

Po wcześniejszej segregacji, zebrana karma została odebrana przez panów leśniczych z  Nadleśnictwa- Kobiór. Dzięki naszej akcji wiele dowiedzieliśmy się o tajemniczym świecie przyrody,  jej prawach i pięknie. Jesteśmy świadomi jak wielkie znaczenie mają działania zmierzające do ochrony środowiska naturalnego.

 

JESTEŚMY WIDZAMI A CZASEM I AKTORAMI !

 

Dnia 31 października 2013 roku nasze przedszkolaki wzięły udział w spektaklu w wykonaniu aktorów Teatru Kometa z Krakowa. pt. „Królewna zamieniona w żabę”. Dzieci z wielkim zaciekawieniem i entuzjazmem oglądały  przedstawienie, zapraszane przez aktorów wcielały się  w powierzone im role. Humor zawarty w treści i przekazie dostarczył naszym milusińskim wiele radości, a także zwrócił ich uwagę na pozytywne wzorce, dobre wychowanie, zdrowe odżywianie.

 

KONKURS PLASTYCZNY

 „JESIENNY LIŚĆ” 

Organizatorkami konkursu „Jesienny Liść” były nauczycielki z naszego przedszkola, które do udziału zaprosiły przedszkola z naszej gminy. Prace, które zostały dostrczone do nas były piękne, kolorowe i bardzo pomysłowe. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom, a Panie, które pomagały dzieciom w przygotowaniu prac otrzymały podziękowania… Wszystkie prace małych artystów można było podziwiać w Miejskiej Bibliotece Dziecięcej w Czechowicach –Dziedzicach. Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie.© Przedszkole Publiczne nr 10
ul. Nad Białką 1 b, 43 - 502 Czechowice-Dziedzice

 

Start arrow 2013/2014 arrow Wrzesień-Październik